Hazánk sajnos az élen jár a szív és érrendszeri betegségek gyakoriságának a tekintetében, de ezek világszinten is az egyik fő halálozási oknak számítanak.
Leggyakrabban a szívinfarktus, a stroke, a koszorúér-betegség és a szívelégtelenség fordul elő, de ezeken kívül még számos más keringési rendellenesség is kialakulhat.
A szakértők szerint, a betegségek kialakulásában közel 300 rizikófaktor játszik szerepet. Többek között a magas vérnyomás és koleszterinszint, a túlsúly, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a stressz és a genetika is hozzájárul a szív és érrendszeri betegségek kialakulásához. Mivel a vérkeringést érintő problémák sokáig tünetmentesek maradnak, ezért az érintettek általában csak akkor veszik észre, hogy baj van, amikor már súlyos következményekkel kell számolniuk.
Éppen ezért nagyon fontos a megelőzés, hiszen, ha odafigyelünk magunkra, akkor könnyen elkerülhetjük a nem kívánatos betegségeket. Túlsúly esetén érdemes beiktatni a rendszeres mozgást a mindennapokba, és nagyobb figyelmet fordítani a helyes táplálkozásra. Az életmódváltással a vérnyomás és a koleszterinszint is az optimális értékhatárok között tartható. Az alkoholfogyasztást a minimálisra kell csökkenteni, a dohányzásnak pedig jobb, ha örökre búcsút intünk.
Amennyire lehetséges, a stresszes helyzeteket is kerülni kell, és érdemes időt szakítani a meditációs gyakorlatokra, például a jógázásra. Ha a test és a lélek egyensúlyba kerül, akkor könnyen megelőzhetők a szív és érrendszeri betegségek.